Миротворці ООН на Донбасі: кому вигідно?


  У зв'язку з пропозицію президента Росії В.Путіна розмістити миротворчу місію ООН на Донбасі розглянемо сьогодні реакцію міжнародного офіційного та експертного середовища на активізацію обговорення цього питання. 
   Уряд Німеччини підтримав ідею миротворців для Донбасу, але не на умовах президента Росії. Так, речниця уряду ФРН У.Дреммер відкинула ідею глави МЗС ФРН З.Габріеля, що миротворча пропозиція Путіна може потягнути за собою поступове зняття санкцій, наголосивши, що санкції залишатимуться в силі до повного виконання Мінських домовленостей з боку РФ. “Добрий знак, що Росія готова долучитися до процесу мирного врегулювання на сході України, втім “диявол прихований в деталях”: важливо, які саме елементи міститиме російський проект резолюції РБ ООН”.
   Речниця Державного департаменту США Хетер Науерт заявила, що миротворча місія ООН повинна бути розміщена на всій території конфлікту на Донбасі, а не лише на лінії зіткнення. Спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер вважає цікавим заклик Росії щодо миротворців ООН в Україні. “Миротворча операція повинна принести безпеку, відновити суверенітет України, уникати поглиблення розбіжностей”. 
   МЗС Франції анонсувало, що однією з тем під час майбутнього візиту міністра закордонних справ Франції Жан-Іва Ле Дріана стане питання розміщення миротворців ООН на Донбасі.
  Переважна більшість іноземних і вітчизняних експертів відзначає, що для України не прийнятне розміщення місії лише на лінії розмежування, «миротворці» повинні мати мандат на всю територію ОРДЛО. Інша вимога України – недопущення російських «миротворців» до участі у місії.
  Колишній президент Естонії Томас Хендрік Ілвес заявив, що “міг би зрозуміти, якби миротворців Путін пропонував би розмістити на кордоні Росії й України, але якщо між Україною та Україною, тоді незрозуміло”.
  Колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт вважає, що “у разі, якщо Путін буде відкритим до міжнародної миротворчої операції на Донбасі, це - цікавий розвиток ситуації”.  
  Колишній посол США в Україні, експерт Інституту Брукінґса у Вашингтоні Стівен Пайфер зазначив, що “пропозиція Путіна щодо миротворчої місії ООН “не є серйозною, якщо вона обмежиться лише лінію зіткнення, а сили повинні бути дислоковані на всій окупованій частині Донбасу і на українсько-російському кордоні”.
   Експерт Лондонської школи економіки Майкл Маккей вважає, що “миротворці ООН потрібні між ворогуючими сторонами, між нападником Росією та захисником Україною. Путін хоче, аби ООН допомогла йому утримати окуповані території.”
  Політолог з Центру Мартенса (Брюссель) Роланд Фройденштайн вважає, що “розумною реакцією Києва було б сказати: класна пропозиція, ми про це вже говоримо кілька років, але в цій пропозиції одна деталь відсутня – миротворці повинні бути на українсько-російському кордоні – на ділянці, яку нині контролюють бойовики. Якщо це буде враховано, мені здається, що український уряд повинен підтримати ідею з миротворцями.” 
  На думку Кеті Лярока з “Міжнародного республіканського інституту”, “миротворців ООН лише на лінії контакту - не достатньо; Україна вимагає миротворців на окупованих територіях, а також на офіційному кордоні між Україною та Росією”. 
   Отже, якщо коротко - це сценарій замороження конфлікту за рахунок інтересів України та розширення можливостей Росії. Основною проблемою є те, що  Росія не визнає себе стороною конфлікту. Таким чином домовленості про припинення вогню і подальші кроки мають узгоджуватися між Україною та з іншого боку ЛНР та ДНР. Це призведе до легітимізації бойовиків; українсько-російський кордон в межах окупованих територій, а також усі тимчасово окуповані території ЛНР та ДНР залишатимуться повністю контрольованими Росією; замороження конфлікту; відміни санкцій проти РФ; тема окупації Криму остаточно втратить перспективи стати актуальною на міжнародних переговорах. 
Ось вам і миротворча місія!!!

Коментарі